Ból wywołany przez emocje

Nasz umysł to nie tylko myśli, to również emocje i wszystkie myślowo-emocjonalne schematy reakcji. Emocja powstaje w punkcie styczności umysłu i ciała. Jest reakcją ciała na to, co robi umysł. Można powiedzieć, że jest odzwierciedleniem umysłu w ciele. Na przykład myśl wroga wywoła w organizmie spiętrzenie energii, którą nazywamy gniewem. Ciało w takiej sytuacji instynktownie będzie szykować się do walki. Te myśli o fizycznym lub psychicznym zagrożeniu, które nazywamy strachem, doprowadzą do napięć określonych partii ciała. Silne emocje zmieniają nawet biochemię ciała, co stanowi ich fizyczny aspekt. Na ogół jednak nie uświadamiasz sobie wszystkich schematów swojego myślenia. Jeśli odcinasz się od własnych emocji, pomijasz ten element w swoim życiu, nie postępujesz w zgodzie z samym sobą, nie potrafisz żyć tak, jak zawsze chciałeś (dotyczy to szkoły, pracy, rodziny, kontaktów międzyludzkich, rozwijania własnych pasji i zainteresowań) prędzej czy później dadzą one o sobie znać na poziomie czysto cielesnym w formie fizycznych dolegliwości.

 

Jaka jest różnica między myślą a emocją?

Chcąc poznać przyczynę swoich fizycznych dolegliwości, musisz dotrzeć do źródła, które tkwi w umyśle, a urzeczywistnia się w emocjach. Pamiętaj, że myśl krąży w głowie, a emocja tkwi w ciele. Gdy uświadomisz sobie swoje myśli, popracujesz nad odnalezieniem ich przyczyny, zaakceptujesz stan w jakim się znalazłeś, będziesz jedynie przyglądał się tym myślom, jednocześnie nie poddając się ich władzy. Będziesz już tylko obserwatorem, świadkiem. Regularnie zastanawiaj się, co w danej chwili dzieje się w twoim wnętrzu. W ten sposób będziesz mógł świadomie przeciwstawiać się powstawaniu bólu. Pamiętaj, że ciało poddane długotrwałemu napięciu emocjonalnemu zaczyna chorować. Ta tzw. choroba jest wezwaniem do zmian w sposobie życia.

 

Poniżej przedstawiam 13 rodzajów bólu ściśle związanych z emocjami.

Jeśli trudno ci jest poczuć własne emocje, postaraj się skupić uwagę na wewnętrznym polu energetycznym własnego ciała. Poczuj ciało od wewnątrz. W ten sposób łatwiej ci będzie nawiązać kontakt z emocjami i znaleźć możliwe sposoby rozwiązania swoich problemów. Wsłuchuj się w siebie, czyń tak, aby dobrze było tobie, jednocześnie nie czyniąc krzywdy innym, a gdy zaczniesz być szczęśliwy, wszyscy wokół też na tym skorzystają. Odzyskasz spokój i radość ducha, a to przełoży się na całe twoje życie i kontakty z innymi ludźmi.

 

To są tylko drobne wskazówki. Abyś mógł dokonać zmian, szukaj możliwych dróg rozwiązania, szukaj odpowiedzi, pracuj nad sobą.

Pomocna w podjęciu dalszych kroków może okazać się odpowiedź na poniższe pytanie:

Jeśli pozostałoby Ci pół roku życia, jak chciałbyś je przeżyć (bądź z kim)?

MOJE KSIĄŻKI