Czy olejki eteryczne rzeczywiście są w stanie pomóc uregulować emocje i pozwolić uzyskać pozytywne efekty jako terapia wspomagająca u dzieci z autyzmem, ASD i ADHD?
Na to pytanie starali się odpowiedzieć Dr Terry Friedman z AutisMag.
Podczas prawie siedmiomiesięcznego badania, w które zaangażowano wiele instytutów badawczych oraz 200 rodziców dzieci ze spektrum, poczyniono interesujące obserwacje i ostatecznie wyodrębniono 11 olejków eterycznych, terapeutycznie oddziałujących na dzieci autystyczne i nadpobudliwe.
Rodzice dzieci objętych badaniem zgłaszali następujące korzyści:
-
61% badanych stwierdziło, że olejki pomogły uspokoić ich dziecko podczas krachu lub przeciążenia sensorycznego,
-
77% rodziców zgłosiło obniżenie poziomu nadpobudliwości u swoich dzieci po użyciu olejków,
-
56% rodziców uznało, że ich dziecko doświadczało mniejszego uczucia lęku, stresu, deficytu uwagi i gniewu,
-
79% rodziców zgłosiło zmniejszenie dyskomfortu z powodu wrażliwości sensorycznej,
-
84% rodziców dzieci autystycznych odnotowało średnie i znaczące korzyści ogólne,
-
co najważniejsze, 88% było zadowolonych z ogólnych efektów stosowania terapii olejkami eterycznymi.
Terapia olejkami nie przynosi spektakularnych wyników, ale stosowana wspomagająco daje wiele korzyści.
Uwaga: Zawsze wybieraj czyste olejki eteryczne, certyfikowane, pochodzące z ekologicznych upraw. Takich użyto podczas przeprowadzania badania. Większość dostępnych w sprzedaży tanich olejków eterycznych zawiera w swoim składzie substancje chemiczne (w tym toksyny) w celu wzmocnienia aromatu. Mogą one powodować efekt odwrotny do zamierzonego.

11 olejków eterycznych wykazujących najkorzystniejsze działanie na dzieci ze spektrum autyzmu
1. olejek z drzewa sandałowego
Jedną z głównych zalet oleju sandałowego jest jego pozytywny wpływ na jasność umysłu. Badania pokazały, że zwiększa on koncentrację u dzieci, pozwala im na efektywniejsze uczenie się, pomaga zmniejszyć niepokój, wykazuje działanie relaksujące i uspokajające.
Poza tym wiadomo, że drzewo sandałowe ma właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Wpływa też pozytywnie na układ krążenia krwi i zwiększa tym samym poziom tlenu w ośrodkowym układzie nerwowym
2. olejek kadzidłowy
Olejek eteryczny z kadzidła pomaga w skupieniu uwagi, w poprawie koncentracji, pomaga przezwyciężać negatywne emocje, potęgując uczucie spokoju. Minimalizuje przy tym przeciążenie sensoryczne. Wpływa pozytywnie na regenerację komórek.
Dodatkowe działanie: przeciwnowotworowe, antywirusowe, antybakteryjne. Może być z powodzeniem stosowany przy niestrawności, ciężkich bólach stawów, zapaleniach stawów i infekcjach dróg oddechowych.
3. olejek lawendowy
Uspokajające właściwości lawendy znane są chyba wszystkim. Pozytywne oddziaływanie olejku na dzieci zaobserwowano w poprawie snu oraz radzeniu sobie ze stresem emocjonalnym, zmniejszając tym samym niepokój.
Dodatkowe zalety olejku: jest antyoksydantem chroniącym organizm przed chorobami, pomaga w leczeniu ran i oparzeń, przy ciągłych bólach głowy, a także przy cukrzycy.
4. olejek mięty pieprzowej
Olejek mięty pieprzowej, znany ze swoich właściwości chłodzących, u dzieci wpłynął pozytywnie na poprawę koncentracji umysłu oraz wykazał działanie uspokajające na ich organizmy.
Ponadto może być z powodzeniem stosowany przy gorączce, bólach głowy, zmęczeniu mięśni. Pomaga oczyszczać drogi oddechowe.
5. olejek bergamotkowy
Olejek eteryczny bergamotkowy jest panaceum na wszystkie problemy związane z napięciem mięśni i bólem głowy. Poprawia nastrój. U dzieci zadziałał relaksująco i rozluźniająco, przynosząc ulgę sensoryczną i poprawiając krążenie krwi
Jego właściwości antybakteryjne pomagają w gojeniu się ran i minimalizowaniu wszelkich ciemnych śladów na skórze. Ponadto wywołuje uczucie świeżości, poprawiając ogólną cyrkulację naczyń krwionośnych w organizmie.
6. olejek rumiankowy
Rumianek jest ziołem leczniczym znanym ze swoich uniwersalnych właściwości leczących różnorodne choroby. Olejek pozyskiwany z rumianku doskonale radzi sobie ze zwalczaniem stresu i różnych stanów lękowych. Dzięki tym właściwościom olejek rumiankowy zmniejsza u dzieci nadpobudliwość.
Dodatkowe olejek rumiankowy wykazuje pozytywne efekty w obniżaniu ciśnienia krwi.
7. olejek Ylang-Ylang
Ylang-Ylang jest pomocny w radzeniu sobie z niektórymi typowymi chorobami współistniejącymi z autyzmem. Wpływa pozytywnie na zwiększenie przepływu krwi w ciele, obniżając ciśnienie krwi. Jest bardzo skuteczny w zapobieganiu zakażeniom septycznym oraz przy problemach trawiennych. Wykazuje działanie wspomagające walkę z depresją.
Działanie: antyseptyczne, antyskurczowe, antydepresyjne. Stosowany jest także jako środek uspokajający.
8. olejek cedrowy
Olejek cedrowy jest pomocny w stymulowaniu szyszynki i przysadki mózgowej. W naturalny sposób wpływa na zwiększenie wydzielania melatoniny – pomaga to w prawidłowym funkcjonowaniu innych hormonów i regulowaniu zegara biologicznego u dzieci (w trakcie obserwacji zaczęły one odczuwać naturalne potrzeby związane ze snem, doświadczały uczucia głodu, sygnalizowały potrzebę załatwiania potrzeb fizjologicznych). Kiedy olejek jest wdychany, jego zapach uwalnia serotoninę, która pomaga dzieciom cieszyć się regenerującym snem.
Olejek ten stosuje się również przy wypadaniu włosów, suchości skóry, wypryskach i stanach zapalnych tkanek i stawów.
9. olejek wetiwerowy
Olejek wetiwerowy nie jest zbyt dobrze znany. Pozyskuje się go z traw rosnących naturalnie w Indiach.
Podczas badania zaobserwowano, że olejek pomógł dzieciom zwiększyć poziom koncentracji, co równocześnie zmniejszyło poziom rozproszenia i niecierpliwości u dzieci. Zaobserwowano złagodzenie rozdrażnienia i nadaktywności oraz łagodzenie uczucia gniewu.
Olejek ten dodatkowo wykazuje właściwości przeciwskurczowe i antyseptyczne. Pomaga także w leczeniu blizn i głębokich ran oraz przynosi ulgę w zapaleniu.
10. olejek mandarynkowy (klementynowy)
Olejek mandarynkowy wykazuje właściwości odprężające i pomaga uspokoić system nerwowy. Pomaga znacznie zmniejszyć poziom lęku. A ze względu na cytrusowy zapach jest on uważany za jeden z najlepszych olejków stosowany w terapiach u dzieci.
Pomaga wnieść więcej słońca do naszego życia. jest moderatorem ośrodkowego układu nerwowego, pozytywnie wpływa na układ współczulny, rozluźnia napięte mięśnie, jest doskonałym środkiem antystresowym, relaksującym i uspokajającym. Pomaga zasypiać, jest promotorem dobrego snu.
Łagodzi problemy trawienne, zapobiega zaparciom. Posiada właściwości antyseptyczne, bardzo delikatny dla skóry, poprawia krążenie płynów tkankowych, limfy.
Idealny po rozcieńczeniu do masażu skóry dzieci, można rozpylać przed snem w pokoju dziecka.
Jest pomocny również podczas leczenia trądziku, łojotoku i zaburzeń pracy jelit.
11. olejek z drzewa herbacianego
Spośród całej listy 11 olejków, olejek z drzewa herbacianego według rodziców dzieci poddanych badaniu wykazywał najmniejsze właściwości terapeutyczne. Niemniej jednak olej ten zasługuje na uwagę ze względu na właściwości wyciszające wrażliwość sensoryczną. Olejek z drzewa herbacianego nie tylko pomaga w łagodzeniu problemów z wrażliwością skóry, ale także izoluje skórę przed czynnikami środowiska zewnętrznego, chroniąc ją w ten sposób przed warunkami, które zwiększają nadwrażliwość. Wykazuje silne działanie bakterio- i grzybobójcze.
Pamiętaj, że Tea Tree ma również silny zapach. Jeśli więc Twoje dziecko ma bardzo wrażliwy zmysł węchu (co dotyczy wielu dzieci z ASD), może jednak warto wybrać któryś z olejków wymienionych powyżej).
Ciekawostka: olejek z drzewa herbacianego można stosować w połączeniu z produktem myjącym do zwalczania ciemieniuchy u dzieci, łupieżu, różnych stanów grzybiczych, wyprysków skórnych, trądziku itd.
Źródło: https://www.autismparentingmagazine.com/essential-oils-for-autism-adhd-add/